V zajímavém článku na serveru Management Today na to upozorňuje odborník na psychometrické testování Tomas Chamorro-Premuzic. Ředitelé firem se podle něj projevují naprosto shodně s psychopaty v následujících případech.
Absence strachu či viny
Především západní svět obdivuje chybějící pocit strachu a bezhlavé riskování jako projev síly a moci. Stejně uvažují lidé postižení psychickou poruchou, tzv. psychopati, kteří chtějí moc a je jim jedno, jak ji získají.
Silné charisma
Osobní kouzlo neboli charisma je obvykle spojováno se silnými lídry. Ve skutečnosti však charisma pomáhá lídrům k efektivitě jen minimálně. Výkonní ředitelé a psychopati jsou nicméně zpravidla velice charismatičtí.
Neschopnost respektovat autoritu
Mnoho úspěšných podnikatelů, kteří založili své vlastní firmy, mělo a má tento problém. Proto nemohli pracovat pro nikoho jiného. Jsou to tzv. sociálně přizpůsobiví psychopati, jejichž porucha je mírnějšího rázu, a mohou tedy ve společnosti fungovat, aniž by se dostali do konfliktů se zákonem.
Většina zločinců má silně vyvinutou psychopatii. Kromě těchto tří vlastností patří k dalším typickým projevům psychopatů bezcitnost, nízká sebekontrola, přehnaně vysoké mínění o vlastní osobě, nezájem o ostatní či neustálý pocit, že musí něco dělat.
Obecně se psychopatie více objevuje u mužů. Pokud tedy poroste počet žen v nejvyšším vedení firem, klesne i počet psychopatů mezi řediteli, uzavírá Tomas Chamorro-Premuzic.
-kk-