Když vnímáme práci jako smysluplnou, nejsme jen pracovníci – působí to na nás jako na lidské bytosti. Naše lidskost vyplouvá na povrch. Pokud chcete sami řídit pocit, že vaše práce je smysluplná, zaměřte se na etickou a morální odpovědnost. Tato témata totiž překlenují mezeru mezi pracovním a osobním životem, upozorňuje nás web management-issues.com.
Studie s názvem What Makes Work Meaningful — Or Meaningless identifikovala 5 faktorů, které jsou pro pocit smysluplnosti práce zásadní:
- Práce musí přesahovat dotyčného pracovníka. Práce je pro nás tím smysluplnější, čím více je důležitá také pro ostatní lidi. Proto smysluplná práce v tomto smyslu přesahuje člověka.
- Práce musí být náročná. Lidé mají pocit, že práce má opravdový smysl v okamžicích, kdy prožívají nepohodlí nebo dokonce nepříjemné myšlenky a pocity. Nejde tedy jen o pocit permanentního štěstí.
- Smysl se objevuje v epizodách. Ukazuje se, že pocit smysluplnosti práce máme spíše čas od času. Není to něco, co bychom pociťovali trvale. Skutečný pocit smyslu se prostě občas objeví jako výsledek určitých silných zážitků.
- Smysl objevujeme při reflexi. Smysluplnost obvykle nepociťujeme právě teď a tady. Přichází až zpětně, když přemítáme o dokončené práci. V takových momentech dokážeme propojit své úspěchy s významem v širším kontextu.
- Je to osobní. Smysluplnost práce často chápeme nejen v kontextu práce samotné, ale také s ohledem na kontext našich osobních životních zkušeností.
Pokud manažeři rozdělují lidi a jejich hodnoty, potlačují lepší úsudek ostatních a prosazují svou za každou cenu, nebo pokud lidem neposkytují podporu, bude pocit smysluplnosti zastřen a může i zcela zmizet. Na to si dávejte pozor, protože organizace, kterým na pocitu smyslu v práci záleží, bude daleko úspěšnější při získávání, udržování a motivování zaměstnanců.
-jk-