Nejčastěji ombudsman řeší žádosti běžných klientů, v řádech procent se ale na něho obracejí i malí a střední podnikatelé (4 %) nebo lidé, kteří nejsou klienty ČSOB (15 %). „I těm jsme k dispozici. Obracejí se na nás např. členové SVJ nebo nájemníci, kteří jsou nespokojeni s financováním svých bytových záměrů. Mnohdy se však jedná o problémy v samotném sdružení a tady naše kompetence končí. Do pravomoci statutárních orgánů nezasahujeme, nejsme ochránci lidských práv. Ale často jsou spoluřešiteli potřeb těchto klientů firemní bankéři, kolegové se znalostí historie firmy, živnostníka, či regionu,“ podotýká Martin Kovář.
Snahou ombudsmana ČSOB je vyřídit žádosti co nejdříve, nejčastěji to stihne do 8 dnů. „Snažíme se odpovídat způsobem, který klientovi vyhovuje: když nám někdo napíše e-mail, komunikujeme elektronicky, když senior napíše dopis, odpovíme papírovou formou. Chceme se s klienty dorozumět jejich jazykem, protože oni bance často nerozumí. Pracujeme napříč bankou, věci řešíme napřímo s konkrétním osobním bankéřem.“
Martin Kovář absolvoval magisterské a doktorské studium na UK Praha, pracoval ve statutárních a konzultantských pozicích ve státní správě, privátní sféře a neziskovém sektoru, mj. na ministerstvu práce a sociálních věcí, Úřadu vlády, v Českém Telecomu, Nadaci Charty 77 či Nadaci Telefonica. V roce 2007 se stal ombudsmanem Era Poštovní spořitelny, pro celou ČSOB působí jako ombudsman od podzimu 2013.
Martin Kovář je sportovec, jako plavec úspěšně reprezentoval Českou republiku na čtyřech paralympijských hrách. Ve volném čase se věnuje rodině a chytá ryby.
-kk-