Nedostatek empatie
Úspěšné vedení lidí není jen o úkolech a výsledcích, ale především o vztazích. Pokud se nezajímáte o potřeby svého týmu, neptáte se na jejich názory a ignorujete jejich pocity, může to být první znamení, že byste měli zapracovat na své schopnosti empatie. Manažer, který si neuvědomuje důležitost mezilidských vztahů, těžko získá důvěru a loajalitu svých podřízených.
Sklony k mikro-managementu
Dalším signálem špatného vedení je neustálá kontrola podřízených a nedostatek důvěry. Jak uvádí INC.com, mikro-management často pramení z potřeby mít vše pod kontrolou, ale ve skutečnosti dusí kreativitu a demotivuje tým. Důvěřujte svým lidem, delegujte zodpovědnost a uvidíte, jak se jejich výkon zlepší.
Neschopnost zvládat konflikty
Konflikty jsou přirozenou součástí týmové spolupráce. Pokud se jim vyhýbáte nebo je ignorujete, riskujete eskalaci problémů. Dobrý manažer dokáže konflikty řešit konstruktivně a vytváří bezpečné a komfortní prostředí, kde se lidé nebojí otevřeně vyjádřit svůj názor nebo nesouhlasit s kolegy – nebo dokonce i se svým nadřízeným.
Neochota vnímat a přijmout zpětnou vazbu od svých kolegů i podřízených
Každý dobrý manažer musí mít i určitou míru sebereflexe a zdravé sebekritiky. Pokud máte pocit, že konstruktivní kritika vašeho okolí vůči vaší osobě je osobním útokem na vás jako na člověka, nebo pokud zpětnou vazbu jednoduše ignorujete, je to jasný signál, že vám vedení lidí nejde. Otevřenost vůči názorům ostatních je nezbytná pro váš růst i růst vašeho týmu.
Nezoufejte, pokud se v některém z těchto bodů poznáte. Důležité je uvědomit si své slabiny a začít na nich pracovat. Nikdo se nerodí dokonalým lídrem – důležité je chtít se neustále zlepšovat.
-mm-