Zijstěte, co je jádrem problému
Jak uvádí INC.com, problém většinou nelze omezit na to, že podřízený se zkrátka rozhodl být líný. Většinou za tímto problémem stojí jiný, hlubší. Sedněte si tedy s podřízeným, promluvte si s ním a jděte do jádra problému. Zjistěte, co se děje, proč nepodává takový výkon, jaký by podávat měl, a následně hledejte řešení příčiny, nikoliv pouze symptomu.
Nastavte si s podřízeným jasnější pravidla a očekávání
Každý zaměstnanec je jiný. Někteří pracují samostatně, nechtějí, aby je někdo příliš vedl, a jsou schopni si motivaci v sobě najít sami. Jiní pracovníci ale potřebují jasnější vedení a jsou mnohem produktivnější, když se jim dají jasné instrukce. Pokud zjistíte, že váš podřízený spadá spíše do druhé skupiny, řešením může být, že si domluvíte jasnější očekávání a že budete dotyčnému podřízenému komunikovat zcela konkrétní pravidla a požadavky.
Zjistěte, co podřízeného motivuje, a pokuste se mu to nabídnout
Co člověk, to individualita. Někoho motivují jenom peníze, někoho zas smyslupnost práce, jiného kariérní vyhlídky nebo možnost pracovat samostatně. Každý váš podřízený je jiný. A vaším úkolem, coby manažera, je personalizovat způsob, jakým jednotlivé podřízené motivujete, podle toho, jaké jsou jejich osobní preference. Najděte, co podřízeného motivuje, a pokud je to jenom trochu ve vašich možnostech, nabídněte mu to.
Řešte problém ihned
Nečekejte, že se problém vyřeší sám. Pokud vidíte, že podřízený nepodává takový výkon, jaký by podávat měl, a pokud vidíte, že mu chybí motivace a je takříkajíc „líný“, řešte problém ihned. Pokud byste tak neučinili, hrozí, že problém později nabobtná do zbytečně velkých rozměrů a jeho řešení bude o to složitější.
-mm-