Okamžité opakování
Podle Psychology Today je důležité si nově nabytou informaci hned zopakovat. Pokud spoléháte pouze na to, že informaci obdržíte a zapamatujete si jí, je zde velká pravděpodobnost, že ji ihned zapomenete. Pro zamatování si nějaké věci je totiž nutné ji nejen pasivně přijmout, ale aktivně použít, a proto je nutné si ji alespoň v duchu hned zopakovat.
Převyprávění vlastními slovy
Častým problémem při snaze si něco zapamatovat je to, že informace je nám předána ve formulaci, která nám není přirozená, a proto je pro nás přirozeně těžší si ji zapamatovat. Tomu se vyhnete tím, že si danou informaci takříkajíc převedete do vlastní řeči, tzn. že si ji převyprávíte vlastními slovy a za použití vlastní terminologie.
Slovní spojení a vlastní zkušenost
Vyloženým trikem, jak si něco zapamatovat, je dát si jednotlivá slova nebo body dané informace do souvislosti s nějakou vlastní zkušeností nebo si je zkombinovat do nějaké myšlenky společně s jinými slovy. Příklad: je vám představen nový kolega. Má stejné příjmení, jako váš strýc, který rád jezdí na motorce. Představte si tedy tohoto potenciálního klienta na motorce, spojte si jeho obličej s motorkou, a příště si na jeho příjmení jistě vzpomenete.
Rozdělení
Poslední, avšak velmi účinnou metodou, je si informaci rozdělit do menších kusů a ty si zapamatovat. Těžko si například zapamatujete v kuse devítimístné číslo, ale pokud si jej rozdělíte na tři trojmístná čísla, šance na úspěšné zamapatování se dramaticky zvýší.
-mm-