Tento seznam přinesl web Entrepreneur.com.
Nikdy neřekne „nevím“
Egoista nikdy nepřizná, že něco neví. Naopak – myslí si, že jedině on zná na všechno správnou odpověď, a přiznání, že něco neví nebo neumí, bere jako ukázku slabosti. Tento přístup ale bohužel nevytváří v týmu zdravou atmosféru, nepodporuje rozvoj a učení zaměstnanců a může způsobit nemalé škody ve strategickém rozhodování o celém týmu.
Uznává jenom jeden pracovní styl
Příliš namyšlený manažer uznává jeden jediný pracovní styl – a to ten svůj. Proto protežuje podřízené, kteří jsou mu podobní, a naopak zatracuje ty, kteří pracují jiným stylem a smýšlejí jinak. Dobrý vedoucí by přitom měl podporovat diverzitu a měl by uznávat i ty kolegy a podřízené, kteří pracují poctivě a efektivně, byť jiným způsobem, než on sám.
Nikdy nikoho nepožádá o pomoc
Spolupráce je pro úspěch skupiny zcela klíčová. Pokud sám manažer nejde příkladem a nikdy nikoho nepožádá o pomoc, nevysílá to vůči týmu žádný dobrý signál. Problém u egoistických vedoucích je v tom, že žádost o výpomoc vidí jako selhání. A to jak u sebe, tak u svých podřízených.
Dopouští se mikro-managementu
Tím, že je egoistický vedoucí přesvědčen, že jedině on je schopen pracovat efektivně a že on za všech okolností dosáhne dobrého výsledku, většinou má sklony k mikro-managementu svých podřízených. Hlídá každý jejich krok, řeší každý drobný přešlap a nenechává zaměstnancům dostatečně volné pole působnosti pro jejich práci.
Není součástí týmu, ale stojí nad ním
Egoistický vedoucí není lídrem týmu v pravém slova smyslu. Není totiž součástí týmu, ale stojí nad ním. Nepřináší podřízeným inspiraci a pochopení, ale pouze autoritativní vedení. Potenciál týmu jako celku díky tomu zůstává nevyužitý. Dobrý vedoucí je lídrem v dobrém slova smyslu, je součástí týmu a podporuje jej i v těžkých časech.
-mm-