Tento text vychází z článku na webu LeadershipNow.
Proaktivní a ambiciózní jedinci
Prvním typem podřízeného je proaktivní jedinec. Jedná se o ambiciózního, cílevědomého a aktivního člověka, který neustále vymýšlí nové věci, má rád výzvy a hodně pracuje. Jak takového člověka vést? Dejte mu prostor se rozvíjet a tvrdě pracovat, odměňujte ho za dobře odvedou práci a dejte jim dostatečný prostor pro samostatnou práci.
Spolehlivý pracovník, který se ale nikam nehrne
Ne všichni dobří pracovníci se ale nutně chtějí neustále někam posouvat. Existují zaměstnanci, kteří mají spíše rádi klid, pracují spolehlivě a konzistentně, ale nemají rádi, když je někdo někam tlačí nebo jim něco nutí. Tyto pracovníky nechte pracovat svým tempem. Předem si s nimi domlouvejte časovou osu projektů, nedělejte ohledně jejich práce pokud možno žádná nečekaná rozhodnutí a respektujte, že se pracovník nutně nechce účastnit školení a vzdělávání.
Nepříliš praktický vizionář
Dalším typem podřízeného je vizionář. Ten má skvělé nápady a dobrou imaginaci. Nicméně často mu chybí schopnost věci dotahovat i ochota věnovat se praktickým věcem. Tomuto pracovníkovi umožněte podílet se na vývoji strategií a vizí, ale co se týče každodenní a praktické práce, dávejte mu přesné instrukce.
Nesamostatný pracovník
Tu a tam se najde zaměstnanec, který by byl nešťastný, pokud by měl příliš velký prostor pro samostatnou práci. Jsou zkrátka lidé, kteří jsou rádi, když jim někdo řekne, co přesně mají dělat, a pak pracují nadšeně, přesně a energicky. Takovým lidem zadávejte konkrétní úkoly a dbejte na to, aby vždy věděli, co se po nich chce.
Skeptik nemající rád změnu
Nemalá část lidí patří do konzervativní kategorie těch, kteří mají rádi status quo a nemají rádi změny. Často jsou skeptičtí vůči novým nápadům a občas trochu mohou ubíjet pozitivní náladu v týmu. S těmito lidmi je nutné vést dialog a všechny změny jim poměrně detailně vysvětlovat. Buďte vůči těmto lidem trpěliví, ale zároveň jasně vymezte hranice a jejich povinnosti.
-mm-