Jste pány svého mobilního telefonu, nebo naopak on řídí váš život? Pokud při odpovědi na tuto otázku váháte, zda nejste na mobilu závislí, máme při vás dobré zprávy. I této závislosti se dá zbavit. Ano, moderní technologie jsou běžnou součástí našich životů, neměli bychom však zapomínat, kdo komu slouží. Nemusíte pokaždé přerušit svou činnost, když pípne sms nebo vám na mobil přijde e-mail. Nemusíte dokonce ani telefon zvedat, když zvoní. A rozhodně s ním nemusíte trávit více času než s blízkými lidmi.
Praktické rady, jak se zbavit závislosti na mobilním telefonu, publikoval server Time Management Ninja. Upozornil také na konkrétní případy situací, kdy byste neměli sledovat telefon. Můžete si tedy spolu s námi udělat malý test, jak jste na tom.
Proč NEMUSÍTE sledovat mobil
1. Pamatujte, že mobil je tu pro vás
Neslouží k tomu, aby vás mohl kdokoli kdykoli rušit. Máte jej proto, aby vám umožnil komunikovat s ostatními, kdy vy budete chtít.
2. Věnujte větší pozornost lidem než telefonu
Znáte ty nepříjemné lidi, kteří si neustále hrají s telefonem, i když s vámi mají komunikovat tváří v tvář? Dávejte si pozor, abyste se nechovali stejně.
3. Nemusíte všechno zaznamenávat
Váš mobil má fotoaparát a umí i natáčet video. To však neznamená, že musíte fotit a natáčet všechno, co vidíte. Má například smysl chodit na koncert, abyste si jej natočili? Nepřipravujte se o skutečné zážitky.
4. Mobil můžete vypnout
Ano, je to opravdu tak. Stačí stisknout jedno tlačítko a váš telefon se vypne nebo alespoň aktivuje tichý mód. Pak vás nebude rušit, když se potřebujete soustředit na důležitý úkol. Pokud jste se ještě nenaučili vypínat zvuk a oznámení o příchodu nových zpráv, rychle se to naučte.
Kdy NEMUSÍTE sledovat mobil
Lidé zcela běžně kontrolují své telefony asi stokrát denně, někteří ale i tisíckrát. Pak je ale jasné, kdo koho řídí. V následujících situacích není třeba mobil sledovat a nebojte se, opravdu nic vám neuteče. Zkuste si upřímně odpovědět, se kterými situacemi máte problém.
-
V posteli – ráno i večer,
-
při snídani,
-
ve výtahu,
-
v koupelně a na toaletě,
-
když je na semaforu červená,
-
na poradě,
-
když mluvíte s někým osobně,
-
při nákupech,
-
na procházce,
-
v kině nebo divadle,
-
na obědě,
-
když se věnujete manželce a dětem.
Jaké další situace jsou podle vás nevhodné ke kontrolování mobilu?
-kk-