Nejčastější typy podvodů jsou v Čechách podobné jako ve světě. Patří mezi ně především zpronevěra majetku a peněz (více než 50 % případů). V posledních dvou letech výrazně posílila manipulace s výkazy a podvodné účetnictví (45 %). Převážná většina podvodníků (85 %) spolupracuje na podvodu s dalšími dvěma až pěti komplici. Ve světě je podíl podvodníků s komplici nižší (61 %).
Typicky českým problémem je délka doby, v níž dochází k podvodům. V naprosté většině případů trvá podvod déle než tři roky, než je odhalen. Ve čtvrtině případů dokonce trvá více než šest let, což je výrazně déle než ve světě. V 90 % případů napomáhá u nás k podvodům nedostatečná kontrola. Ve světe je to jen u 60 % případů.
Nejčastějším způsobem odhalení podvodu je formální oznámení na specializované informační lince, tzv. whistleblowing (třetina podvodů). Další způsoby zahrnují anonymní udání a odhalení vrcholovým managementem.
Podvodníci jsou v Česku nejčastěji postihováni propuštěním. Celá čtvrtina podvodníků však vyvázne bez postihu, což je dvakrát více než v ostatních zemích.
-kk-
Zdroj: KPMG - mezinárodní síť společností, které poskytují služby v oblasti auditu, daní a poradenství