23 % generálních ředitelů se domnívá, že v průběhu dalších 5 let získá konkurence v jejich odvětví zcela novu podobu, a to díky technologiím, které již dnes hrají zásadní význam v tom, jakou má firma pověst, jaké dovednosti mají její lidé a jak může dále růst.
V uplynulých dvaceti letech se více než zdvojnásobily obavy generálních ředitelů spojené s nedostatkem potřebných dovedností na trhu práce. Zatímco v roce 1998 se tohoto nedostatku obávalo 31 % firem, dnes je to 77 %.
Nejvyšší priority firem v rámci strategií, jejichž cílem je řešit budoucí potřeby v oblasti dovedností, představuje lidský kapitál spolu s diverzitou a mobilitou pracovních sil.
70 % generálních ředitelů se domnívá, že nejzásadnější dovednosti, které je však zároveň nejobtížnější najít, zahrnují kreativitu a inovativnost, leadership a emoční inteligenci. Více než polovina pak vidí zásadní problém v náboru specialistů z oblasti přírodních věd.
Více než polovina generálních ředitelů plánuje v roce 2017 zvýšení počtu zaměstnanců. Nejambicióznější jsou v tomto směru Indie (67 %), Kanada (64 %), Velká Británie (63 %) a Čína (60 %). Nejvíce pracovních míst má vzniknout v oblasti správy aktiv (64 %), zdravotnictví (64 %) a technologií (59 %).
Snižování počtu zaměstnanců očekává pouze 16 % generálních ředitelů. 80 % zrušených pracovních míst má však určitým způsobem souviset s využitím moderních technologií a automatizace.
Změny v uvažování světových generálních ředitelů, k nimž došlo v posledních 20 letech, si můžete detailněji prohlédnout na stránce PwC 20th CEO Survey. Kromě globálního pohledu zde najdete i výsledky průzkumu pro jednotlivé země nebo region střední a východní Evropy.
-kk-
Zdroj: PriceWaterhouseCoopers - mezinárodní síť společností, která poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby