Takto vytvořená oblast vzorců je v řádku vzorců zobrazena uzavřením do složených závorek a můžete s ní zacházet pouze jako s celkem. To znamená, je jednotlivé dílčí buňky maticového vzorce nemůžete měnit. Jestliže chcete vzorec změnit nebo vymazat, musíte nejprve označit celou oblast vzorce.
Pomocí maticových vzorců tedy můžete vytvářet součty, rozdíly, násobky nebo podíly oblastí s více buňkami. Při tvorbě maticových vzorců platí tato pravidla:
Vstupní oblasti, vyznačené při tvorbě vzorce, musí mít stejné rozměry. Pokud vyznačíte jednu oblast větší a druhou menší, ve zbylých buňkách je chyba „#N/A“.
Jestliže je oblast pro výsledky menší, než vstupní oblasti, vytvoří se vzorce jen pro část vstupních buněk.
Jestliže je oblast pro výsledky větší, než vstupní oblasti, zbylé buňky vzorce obsahují chybu „#N/A“.
Při tvorbě maticového vzorce můžete také použít absolutního adresování některé z použitých oblastí. Při zkopírování takovéhoto vzorce se odkaz na oblast nemění. Protože je odkaz na oblast vytvořen z odkazů na prvou a poslední buňku oblasti, postup při tvorbě absolutního odkazu je poněkud jiný:
Vytvoříte maticový vzorec s relativními odkazy.
Označíte oblast buněk se vzorcem.
Klepnete do řádku vzorců. Tím spustíte editační režim.
V řádku vzorců označíte tahem myší s podrženým levým tlačítkem celý odkaz na oblast.
Stisknete klávesu F4. Tím se do odkazů na počáteční i konečnou buňku oblasti vloží potřebné znaky dolaru.
Upravený vzorec uložíte klávesovou kombinací Ctrl + Shift + Enter.
Maticový vzorec můžete s výhodou použít při násobení nebo dělení sloupce čísel společnou hodnotou, zapsanou v jediné buňce. Při použití maticového vzorce se vyhnete plnění vytvořeného vzorce a u společné buňky proto nemusíte používat absolutní adresování nebo název buňky.