Funkce DATUM se chová poněkud záludně. Jestliže do některého z parametrů zadáte nesmyslnou hodnotu, výsledkem není chyba, ale výsledné datum se patřičným způsobem posune. Tak např. „32. srpen“ se převede na 1. září, „-1. srpen“ na 30. července a jestliže zadáte v parametru Měsíc hodnotu 13, výsledkem je datum v lednu následujícího roku. Zadání, které vidíte na obrázku, vytvoří datum 27. 2. 2004, přestože čísla měsíce a dne jsou nesmyslná.
Funkce EOMONTH určí poslední den v měsíci, který odpovídá zadané datumové hodnotě. Funkce může vypočítat tento poslední den také s posuvem o několik měsíců nahoru nebo dolů. Funkce má následující parametry:
Automatická hodnota parametru Měsíce není nula. Proto musíte parametr vždy vyplnit; jestliže jej nevyplníte, funkce EOMONTH vrátí chybu.
Výsledkem funkce EOMONTH je nenaformátovaná datumová hodnota.
Funkce EDATE posouvá datum o zadaný počet měsíců, zatímco den ponechá nezměněný. Funkce má dva parametry:
Do parametru Měsíce můžete zapsat i číslo větší než dvanáct. V takovém případě se ve výsledném datu posune i rok. Výsledkem funkce EDATE je nenaformátovaná datumová hodnota.
Funkce WEEKNUM je určena pro výpočet pořadového číslo týdne v roce pro zadané datum. Funkce má tyto parametry:
Výsledkem funkce WEEKNUM je celé kladné číslo. Do počtu týdnu jsou započítány i necelé týdny na počátku a na konci roku.
Jestliže parametr Typ zapomenete vyplnit, dny v týdnu se budou počítat americkým způsobem, při kterém je prvním dnem v týdnu neděle. Funkce WEEKNUM proto může vrátit špatný výsledek.
Funkci NETWORKDAYS můžete použít k určení počtu pracovních dnů mezi zadanými datumovými hodnotami. Pracovními dny se rozumí pondělí až pátek bez státních svátků. Funkce má tři parametry:
Výsledkem funkce je celé kladné nebo záporné číslo podle toho, které datum je větší.
Státní svátky můžete do buněk zapsat všechny bez ohledu na to, jestli se náhodou jedná o sobotu nebo neděli. Jestliže připadne státní svátek na sobotu nebo neděli, od výsledku se odečte pouze jeden den a funkce NETWORKDAYS vypočítá i v tomto případě správný počet dnů.
Funkce NETWORKDAYS určuje rozdíl jinak než obyčejné odečítání dat, protože zahrnuje počáteční i konečné datum. Jestliže např. běžným způsobem odečtete datum posledního a prvního ledna, výsledkem je 30, zatímco při použití funkce NETWORKDAYS je výsledkem 23 (31 dnů v lednu minus čtyři soboty a čtyři neděle).
Tato funkce posouvá datum dopředu nebo dozadu o zadaný počet pracovních dnů. Funkce má tyto parametry:
Výsledkem funkce WORKDAY je nenaformátovaná datumová hodnota.
Funkce počítá výsledek obdobně, jako běžné přičítání nebo odečítání dnů k datumové hodnotě s tím rozdílem, že výsledné datum určí s ohledem na soboty, neděle a státní svátky. Den, ve kterém státní svátek připadne na sobotu nebo neděli, se uvažuje pouze jednou, takže funkce vrací vždy správný výsledek.