Rozšíření lidské inteligence
Možnosti umělé inteligence pravděpodobně během příštích 10 let exponenciálně vzrostou. V našem každodenním životě bude brzy mnoho senzorů, které urychlí nástup síťového efektu. V hyperpropojeném světě potom můžeme očekávat vznik jediné obrovské globální sítě. Systémy umělé inteligence budou schopny identifikovat slabé signály a trendy v obrovských objemech dat. Ani sebegeniálnější lidský expert by tohle nezvládl.
Garry Kasparov, největší šachista všech dob, v roce 1997 prohrál zápas s počítačem. Jeho reakce však nebyla poraženecká, ale kreativní. Po porážce se zapojil do experimentu, při kterém byl spárován lidský šachový mistr s počítačem. Ti pak soutěžili s jinými samostatnými stroji v sérii partií. A kombinace člověk-stroj samotný stroj vždy porazila.
Pravděpodobně se objeví nová forma symbiózy strojů a lidí
Rozšíření mechanických vynálezů v minulosti postupně vedlo k systému řízení a kontroly, který pak fungoval více než 100 let. Od pracovníků se očekávalo, že budou přesně provádět pevně stanovené plány. Byly zavedeny kontroly a pobídky, které zajišťovaly, že stanovený program bude dodržen, připomíná článek na webu management-issues.com.
Renesance lidstva
Dnes můžeme sledovat, jak se symbióza člověk-stroj radikálně mění. Stroje se stále více podobají lidem. To nám umožňuje spolupracovat s počítači a dosáhnout tak nové éry lidského učení a inteligence – podobně jako vyhledávač Google bleskově vyhodnocuje individuální úsudky miliard lidí a poskytuje díky tomu užitečné výsledky vyhledávání.
-jk-