- Je-li to možné, vyzkoušejte si prezentaci před více lidmi.
- Připravte si řečnické otázky, vytváří přesvědčivější dojem. Slovíčko „my“ navodí pocit spojení s publikem.
- Stůjte rovně se vzpřímenou hlavou. Budete vypadat sebevědomější a budete se tak i cítit. Příliš skromnosti škodí. Ale pozor: Budete-li se tvářit až moc chytře, může se stát, že budete vypadat jako hlupák.
- Používejte gesta na podporu své řeči. Jakákoliv pozice rukou s dlaněmi směrem dolů umocňují dojem síly.
- Styl prezentace je důležitější než její obsah. Lidé milují působivé řeči a preferují sebevědomí před skutečnými znalostmi: Řeč těla a tón prezentace jsou důležitější než její obsah.
- Na vzhledu záleží. Dojem si totiž vytvoříme během prvních vteřin právě na základě vzhledu. Líbí se nám lidé, kteří působí atraktivně. K okamžitému zvýšení atraktivity napomůže úsměv. A ještě něco: Vaše oblečení ovlivní to, jak se budete chovat.
- Čekejte, že budete lidem sympatičtí, a zvýšíte šance, že se tak stane. Jste nervózní? Dámy, dejte si kávu. Pánové – vy ne.
- Těsně před prezentací si představte někoho, kdo umí výborně prezentovat. Taková představa stejně jako jakýkoliv jiná pozitivní myšlenka dokážou zlepšit váš výkon.
- Zajímavý poznatek na závěr: Malá obscénní poznámka na začátku či na konci řeči významně zvýší přesvědčivost a nemá žádný vliv na důvěryhodnost řečníka.
- Pořád jste nervózní? Tak dělejte, že nejste. Za chvíli se tak skutečně stane a nervozita odezní.
-th-