Odpovědi na tuto otázku přinesla studie Světového ekonomického fóra s názvem Human Capital Report 2016. Sestavila také žebříček 130 zemí světa, tzv. Human Capital Index, který řadí země podle jejich schopnosti využít svůj lidský kapitál. Konstatuje, že existuje přímá úměra mezi úrovní ekonomických příjmů jednotlivých zemí a jejich schopností rozvíjet a uplatňovat lidský kapitál.
Celkem 19 zemí využívá svůj lidský kapitál z 80 a více procent. Dalších 40 zemí se pohybuje mezi 70 % a 80 % a dalších 38 zemí mezi 60 % a 70 %. Pod hranicí 50 % zůstává 5 zemí. Z celosvětového pohledu jsou na tom nejlépe Finsko, Norsko a Švýcarsko, které již dnes využívají 85 % svého lidského kapitálu. Česká republika (78 %) se umístila na 25. místě. Ve věkové hranici nad 55 let vede Japonsko.
V západní Evropě vedou Německo (celkově 11. místo), Francie (celkově 17. místo) a Velká Británie (celkově 19. místo). Nejhůře je na tom Portugalsko (celkově 41. místo), Řecko (celkově 44. místo) a Španělsko (celkově 45. místo). Česká republika byla zařazena do regionu východní Evropy a střední Asie, kde se umístila na čtvrtém místě za Estonskem, Slovinskem a Litvou. Poslední příčky v tomto regionu obsadily Albánie, Moldavsko, Makedonie a Tadžikistán.
Studie řadí jednotlivé země také podle toho, jak dokáží využít kapitál různých věkových skupin obyvatel. Rozdíly mezi jednotlivými skupinami jsou velmi zajímavé. Prohlédnout si je můžete zde.
Klíčem k pochopení dovedností, které budou potřeba v následujících letech jsou tzv. big data. Už dnes je proto třeba zaměřit se na následující oblasti:
Celá studie je k dispozici online zde.
-kk-
Zdroj: World Economic Forum - Světové ekonomické fórum