Hlavní roli v této situaci hraje manažer, který má velmi dobrou kariéru, ale stalo se mu něco, co považuje za nespravedlivé (nebyl povýšen, nedostal vyšší odměny apod.). Říká sice, že je otevřený koučinku, ale ve skutečnosti chce, aby mu kouč potvrdil, že neudělal žádnou chybu. Neuvědomuje si, že dělat vše správně nestačí. Kariérní svět se mění každým dnem a je třeba umět se přizpůsobit změnám. Teprve manažer otevřený změnám je vhodným adeptem pro koučování.
2. Potvrďte mi, že jsem oběť
Druhou typickou situací je ta, kdy manažer má pocit, že jeho kariéra je jen souhrnem neúspěchů, které nemůže nijak ovlivnit. Často si také myslí, že jeho kolegové a nadřízení zneužívají jeho zranitelnosti ke svému vlastnímu prospěchu v kariéře. Je zkrátka zneuznaný. Když začne spolupracovat s koučem, chce od něho slyšet, že je obětí nepříznivých okolností. Neuvědomuje si, že každý nese odpovědnost za své činy, úspěchy i selhání. Teprve až ji bude připraven přijmout, bude připraven i na koučování.
Koučování je podle O'Donnellové ideálním rozvojovým nástrojem pro manažery, kteří vidí svoji kariéru jako nikdy nekončící cestu – nesnaží se za každou cenu vyhýbat kritice a nechtějí, aby jejich problémy řešili druzí.
-kk-
Zdroj: LinkedIn Pulse - blogovací platforma sociální sítě LinkedIn