-mm-
Rodičovství a management lidí mají řadu věcí společných. Proto není divu, že lidé, kteří mají zkušenosti s rodičovstvím, jsou často i dobrými manažery. A obráceně. V tomto článku si ukážeme, v čem jsou si rodičovství a vedení lidí podobné.
Tento text vychází ze článku na serveru Entrepreneur.com.
Komunikační dovednosti jsou klíčové pro úspěch jak v rodičovství, tak i ve vedení týmu lidí. Jakékoliv nejasnosti totiž vedou k velkým problémům a manažeři i rodiče se tak poměrně brzy naučí jasně a zřetelně komunikovat, co po svých podřízených a dětech chtějí. Manažeři i rodiče navíc musí být vnímaví k tomu, co si druhá strana myslí a co říká. Ignorace ze strany rodiče i manažera totiž vede k oprávněné frustraci dětí a podřízených a ke zbytečným, ale často zásadním nedorozuměním.
Každý rodič brzy zjistí, že nestačí dítěti určitou věc říct jenom jednou, aby ji pochopilo. Většinou je potřeba ji opakovat mnohokrát. Rodič se často musí vracet k úplným základům a dítěti vše od začátku trpělivě několikrát vysvětlovat. A stejně tak musí tolerovat, že dítě dělá při učení chyby a občas věci dělá jinak, než by rodič očekával. To vše do určité míry platí i pro vztah manažera a jeho podřízených.
Když se člověk stane rodičem, uvědomí si, že najednou musí začít s časem zacházet úplně jinak. Spoustu věcí navíc přestává mít pod kontrolou a musí se naučit nejen efektivně plánovat, ale i být připraven tyto plány ad hoc na poslední chvíli měnit. U manažera to je úplně stejně. Rodiče i manažeři by tak měli být schopnými organizátory, měli by si umět věci dobře naplánovat a zároveň by si měli vybudovat určitou odolnost vůči stresu, který vychází ze situací, kdy se věci ani zdaleka nedějí podle těchto plánů.
-mm-