What is meant by "reskilling", how does it relate to the horizontal movement of employees within a company, and how can you use it to avoid losing talented employees? All this is the subject of this article.
What exactly is "reskilling"?
"Reskilling" is an English term that is similar to "retraining". It is the transfer of an employee within one company to another position, during which the employee in question fundamentally changes the scope of their work. Thus it is a horizontal transfer, not a vertical one, and often takes place between different teams. A salesperson may become an IT specialist, an assistant may become a sales representative, and so on. Reskilling also includes the retraining of an employee, who subsequently moves elsewhere in the company.
Why is reskilling useful?
As Forbes states, the benefit of reskilling is the fact it offers an option to employees who are not happy in their current position but would still like to stay at the company. After a while, some people simply grow tired of the field they have been working in and look for a new job.
If these people are both skilled and valuable to the company, it is advantageous for the employer to keep them, albeit in another position. The reason is that the costs of finding, onboarding and training a completely new employee are eliminated. An already established employee knows the company's processes, its management and many practical details that will help them orient much faster in a new position (and perhaps even in a new team).
Tips on how to use the power of reskilling at your company
- Offer such an opportunity. Many companies do not even offer the option of reskilling or encourage employees to go through the process.
- Let workers know the option is there. Do not be afraid to communicate the reskilling option to employees across the whole company. Those who are happy in their positions will not take advantage of the possibility, while those who are dissatisfied will know it exists.
- Consider whether to participate actively in reskilling. Consider to what extent as a company you will participate in reskilling, or whether you will pay for retraining. For hard-to-fill positions, such as IT or technical staff, such an investment can pay off many times over.
-mm-
Reskilling: Co to je a jak vám to pomůže udržet si ve firmě kvalitní zaměstnance
Co to je „reskilling“, jakou má souvislost s horizontálním přesunem zaměstnanců v rámci jedné firmy a jak jej můžete využít k tomu, abyste nepřicházeli o talentované zaměstnance? O tom všem si povíme v dnešním článku.
Co to vlastně je „reskilling“?
„Reskilling“ je anglický výraz, který bychom do češtiny mohli přeložit jako „přeškolení“ nebo „rekvalifikace“. Jedná se o přesun zaměstnance v rámci jedné firmy na jinou pozici, při kterém dotyčný pracovník zásadním způsobem změní náplň své práce. Je to tedy horizontální přesun, nikoliv vertikální, a často probíhá mezi různými týmy. Z prodejce se tak může stát IT specialista, z asistenta třeba obchodní zástupce a podobně. „Reskilling“ coby termín v sobě obsahuje i samotné přeškolení pracovníka, který se následně ve firmě přesune jinam.
Proč je „reskilling“ užitečný?
Jak uvádí Forbes, výhodou „reskillingu“ je fakt, že nabízí možnost těm zaměstnancům, kteří nejsou spokojení na pozici, kterou aktuálně vykonávají, ale zároveň by rádi zůstali v dané firmě. Některé lidi prostě po čase přestane bavit obor, ve kterém až doposud pracovali, a hledají nové uplatnění.
Pokud jsou tito lidé zároveň šikovní a pro firmu hodnotní, je i pro zaměstnavatele výhodné si takového pracovníka udržet, byť se přesune na jinou pozici. Proč? Protože odpadají náklady na hledání, onboarding a vzdělávání zcela nového zaměstnance. Už zavedený pracovník totiž zná procesy ve firmě, zná její management i mnoho praktických detailů, které mu pomohou se na nové pozici (a třeba i v novém týmu) mnohem rychleji zorientovat.
Tipy, jak sílu „reskillingu“ využít ve firmě
- Nabídněte tuto možnost. Mnoho firem možnost „reskillingu“ ani nenabízí, případně nijak nepodporuje zaměstnance v tom, aby přeškolením prošli.
- Komunikujte pracovníkům, že tu tato možnost existuje. Nebojte se plošně možnost „reskillingu“ zaměstnancům komunikovat. Ti, kteří jsou na svých pozicích spokojení, tuto možnost nevyužijí. A ti, kteří nespokojení jsou, budou vědět, že tato možnost ve firmě existuje.
- Zvažte, zda se na „reskillingu“ aktivně podílet. Zvažte, do jaké míry se budete na „reskillingu“ jako firma podílet, případně jestli budete pracovníkům přeškolení hradit. U těžko obsaditelných pozic, jako jsou třeba IT nebo techničtí pracovníci, se takováto investice může mnohonásobně vyplatit.
-mm-