As a manager, you often face many difficult choices and find yourself in situations that are unfamiliar to you; you are not always able to identify the right solution. Who do you consult about your dilemma? And how do you choose the right mentor? An article on this subject was published on the Business 2 Community website.
A mentor is basically an adviser who helps mentees direct his professional and, often, his personal life. The core of a mentoring relationship is the voluntary support one person gives another, based on partnership and mutual trust.
What can you expect from a good mentor?
First, he should be a good listener, who you will not judge the way you act and the decisions you have made. He is your mirror, and gives you feedback during your career. If you get into a situation which you do not thoroughly understand, he is the right person to explain the problem from another perspective and advise you on what to do next. According to Jennifer Dulski, President and COO change.org there are five types of people who are important during your career life:
1. The Expert, from whom you would like to learn something new.
2. The Role Model, who represents the pinnacle of your career goals.
3. The Listener, who can read your mind and listen to all your concerns.
4. The Motivator, who gives you inspiration on the way to fulfilling stated objectives.
5. The Achiever, who has high expectations and challenges you to achieve them, with no exceptions.
These are just a few great examples of people that you should meet in an ideal world. However, what if you do not? Then you need to search. This does not mean asking people, "Will you be my mentor?". Mentoring relationship should arise from the mutual harmony of ideas. Therefore, once you have found the person who you think would be a great counselor, then confide your problems to him and ask for advice first. If he is a good listener, he understands your concerns and then you can boldly proceed with your first question.
Remember that as a mentee, you are responsible for maintaining the relationship, which purpose has to be clear right from the beginning. You set the standard of formality and informality of your meetings and their regularity. The mentor, whether he is someone close or someone completely new, can be anyone who is a bit ahead of you in a certain sphere. Therefore, learn to be open to changes and new people with their opinions. You never know where this can take you!
-bn-
Najděte si mentora, který vám sedne
Jako manažer mnohdy čelíte obtížným rozhodnutím a ocitáte se v situacích, které jsou pro vás neznámé, a ne vždy dokážete správně určit řešení. S kým své dilema konzultujete? A jak vybrat správného mentora? Článek na toto téma publikoval server Business 2 Community.
Mentor je v podstatě poradce, který svému mentee pomáhá nasměrovat profesní a často i osobní život. Jádrem mentoringového vztahu je dobrovolná podpora jedné osoby druhou postavená na partnerství i vzájemné důvěře.
Co můžete od dobrého mentora očekávat?
V prvé řadě by měl být dobrým posluchačem, který vás však nebude soudit za jednání a rozhodnutí, která jste učinili. Stane se vaším zrcadlem a poskytuje vám zpětnou vazbu v průběhu vaší kariérní cesty. Pokud se dostanete do situace, které zcela nerozumíte, je tou správnou osobou, která vám problém vysvětlí z dalšího úhlu pohledu a poradí vám, jak se můžete dále zachovat. Podle Jennifer Dulski, prezidentky a COO change.org existuje pět typů lidí, kteří jsou významní v průběhu vašeho kariérního života:
1. Expert, od kterého byste se rádi něco nového naučili.
2. Vzor, který představuje vrchol vašich profesních cílů.
3. Posluchač, jenž je člověkem, který dokáže číst vaše myšlenky a vyslechnout všechny obavy.
4. Motivátor, díky kterému získáte inspiraci v cestě za vytyčenými cíli.
5. Dotahovač, který vám nastaví vysoká očekávání, kterých máte bezpodmínečně dosáhnout.
Toto je jen několik skvělých příkladů lidí, které byste v ideálním světě měli ve svém okolí potkat. Avšak, co když se to nedaří? Pak musíte hledat. Hledat ale neznamená ptát se lidí: „Budete mým mentorem?“. Mentorský vztah by měl vyplynout ze vzájemného souznění myšlenek. Proto, jakmile naleznete osobu, o které se budete domnívat, že by byla skvělým rádcem, nejprve se svěřte svým problémem a požádejte o radu. Jestli je dobrým posluchačem, pochopí vaše obavy a pak už směle můžete přejít k první otázce.
Uvědomte si, že jako mentee jste zodpovědní za udržování vztahu, jehož účel musí být zřejmý hned od začátku. Vy nastavujete standard formality a neformality vašich setkání a jejich pravidelnost. Mentorem, ať už se jedná o člověka blízkého nebo někoho zcela nového, může být prakticky kdokoliv, kdo je v určité oblasti o kousek napřed oproti vám. Naučte se proto být otevřený změnám i novým osobám a jejich názorům. Nikdy nevíte, kam vás tato cesta může zavést!
-bn-