Jste manažer a zároveň perfekcionista? Děláte chybu a doplatí na to celý váš tým

Are you a perfectionist manager? Then you are making a mistake and the whole team will pay the price

Pracovat pod týmovým vedoucím, který je zároveň perfekcionistou, je pro členy týmu učiněným peklem. Náročný a perfekcionistický manažer, který chce, aby se vše dělo přesně podle jeho představ, ubíjí spokojenost pracovníků i produktivitu celého týmu. Zde je pět dobrých důvodů, proč manažer nikdy nesmí být perfekcionista.

Tento text vychází ze článku na webu Management Today.

Nereálná očekávání

Nejdůležitější a nejvíce očividný probléme s manažerem, který má sklony k perfekcionismu, jsou jeho nereálná očekávání. Takový manažer předpokládá, že jeho podřízení nebudou dělat chyby, budou vždy mít 100% nasazení a vždy dosáhnou maximálního úspěchu. Realita je ovšem často jiná a tato přehnaná očekávání a příliš ambiciózní plány pracovníky spíše demotivují a frustrují a ubíjí jejich nasazení i produktivitu.

Mikro-management

Manažer-perfekcionista chce mít vše pod maximální kontrolou. Nesnese představu, že by se něco dělo bez jeho dohledu. Má proto značné sklony k mikro-managementu a tím často pomáhá vytvářet nezdravé, až toxické pracovní prostředí.

Nulová tolerance vůči chybě

Dobře fungující a inovativní týmy musí vykazovat určitou míru tolerance vůči chybě. Když nikdo nedělá žádné chyby, znamená to, že tým nezkouší nové postupy, nečelí novým výzvám a nikam se neposouvá. Perfekcionista chyby nesnese. A pokud je tedy perfekcionistou manažer, všichni členové týmu se budou bát dělat jakékoliv chyby a tým jako celek bude stagnovat.

Neefektivní time management

Perfekcionisté tráví neúměrné množství času plánováním, kontrolováním a dolazováním nepodstatných detailů. Týmový lídr se sklony k perfekcionismu tedy často není schopen zorganizovat efektivně čas ani sobě, natož svým podřízeným.

Riziko vyhoření

Perfekcionismus a přehnaná úzkostlivost vede k vyhoření. A to jak u podřízených dotyčného, tak u samotného manažera. Perfekcionisté totiž nejsou nikdy spokojeni, nestíhají a jsou v nikdy nekončícím stresu. A tento přístup manažeři přenášejí i na své podřízené. I díky tomu jsou pak všichni členové týmu vystaveni vyššímu riziku syndromu vyhoření než lidé, kteří svoji práci berou se zdravým odstupem.



-mm-

Are you a perfectionist manager? Then you are making a mistake and the whole team will pay the price

Working under a team leader who is also a perfectionist is hell for the team members. A demanding and perfectionist manager who wants everything to happen exactly as they imagine it is detrimental to employee satisfaction and team productivity. Here are five good reasons why a manager should never be a perfectionist.

This text is based on an article on the Management Today website.

Unrealistic expectations

The most important and obvious problem with a manager who is prone to perfectionism is their unrealistic expectations. Such a manager assumes subordinates will not make mistakes, will always be 100% committed and always achieve maximum success. However, the reality is often different and these exaggerated expectations and excessively ambitious plans tend to demotivate and frustrate workers, killing their commitment and productivity.

Micromanagement

The perfectionist manager wants to be in control. They cannot bear the idea of anything happening without their supervision. Therefore, they tend to micromanage their subordinates, often helping to create an unhealthy, even toxic work environment.

Zero tolerance for errors

Well-functioning and innovative teams must have a certain level of tolerance for error. If no one ever makes any mistakes, it means the team is not trying new approaches, facing new challenges, or moving anywhere. A perfectionist is incapable of tolerating mistakes. So if the manager is a perfectionist, all team members will be afraid to make any errors and the team as a whole will thus stagnate.

Ineffective time management

Perfectionists spend a disproportionate amount of time planning, checking and tweaking irrelevant details. Therefore, a team leader with perfectionist tendencies is often unable to organise time effectively even for themselves, let alone for their subordinates.

Risk of burnout

Perfectionism and over-anxiety lead to burnout, in subordinates and in the manager themselves. This is because perfectionists are never satisfied and under permanent stress. And the managers transfer this attitude to their subordinates, which then puts all team members at a higher risk of burnout than people who approach their work with a healthy detachment.


-mm-

Article source Management Today - website of a UK management magazine
Read more articles from Management Today