Modern times bring a lot of information, pressure to perform, decision paralysis and frequent stress among workers. As a manager, your job is to help your team avoid stress as much as possible and also protect them from information overload and feeling overwhelmed by work. So make a resolution for 2025 to help your team keep work stress to a sustainable level. Here are some tips on how to do it.
Simplify and slow down the flow of information within your team
Every day, employees face a barrage of e-mails, notifications and meetings. Therefore, as Forbes states, the first step to keeping stress at bay is to reduce the number of channels and messages that really need their attention. Instead of numerous irrelevant messages, choose a more effective communication strategy emphasising brevity and relevance.
Invest in subordinate training and focus on their mental wellbeing
Promoting mental health is not just a modern, trendy new craze; it is key to your team's long-term success. According to the World Health Organization, companies lose billions of dollars a year to anxiety and depression and, as a result, lose productivity. When companies focus on training to help employees manage stress and learn time-management techniques, they will see the results in their own operations. Focus on mental health training for subordinates and you will boost not only their performance, but ultimately your company culture and bottom line.
Encourage time for deep work
The modern age, ability to work remotely and non-stop availability of technology all blur the line between work and personal life. As a result, work is creeping into personal life thanks to digital technology, and teams often lack a clearly defined space for deep work without distractions. You need to help your subordinates plan time blocking, reserved only for deep work. For example, you might specify that between 10 a.m. and 11 a.m. each day no meetings are to be scheduled, nor are employees allowed to communicate with one another, thus enabling them to focus solely on their work. Simple measures like this can lead to greater efficiency and help prevent exhaustion. It may be just the change employees need so as to work more efficiently and feel less overwhelmed.
Distribute work equally
In teams, even distribution of work is often a big issue. Some members get their tasks done quickly; others need more time for the same activity. Some are more careful and slow; others are faster but make more mistakes. In addition, each worker has a particular expertise. Therefore, it is up to managers to monitor regularly the workload of each employee and adjust it as required. Many tools today provide insight into workload and can help set team dynamics to avoid burnout and misunderstandings.
-mm-
Jak svému týmu pomoci vyhnout se stresu a přehlcení informacemi
Moderní doba přináší mnoho informací, tlak na výkon, rozhodovací paralýzu i častý stres mezi pracovníky. Vaším úkolem coby manažera pak je pomoci svému týmu se stresu co nejvíce vyhnout a také zabránit tomu, aby byli jeho členové přehlceni informacemi a cítili se zahlceni prací. Dejte si proto pro následující rok 2025 předsevzetí, že pomůžete svému týmu udržet pracovní stres na udržitelné míře – a zde je několik tipů, jak na to.
Zjednodušte a zpomalte informační tok v rámci týmu
Každý den čelí zaměstnanci záplavě e-mailů, notifikací a schůzek. Jak uvádí Forbes, prvním krokem k udržení stresu na uzdě je tedy snížit počet kanálů a zpráv, které opravdu potřebují jejich pozornost. Místo toho, abyste si v týmu vyměňovali mnoho nepodstatných sdělení, raději zvolte efektivnější komunikační strategii, která klade důraz na stručnost a relevanci.
Investujte do školení podřízených a zaměřte se na jejich mentální pohodu
Podpora duševního zdraví není jen moderní, trendy výstřelek – je to klíč k dlouhodobému úspěchu vašeho týmu. Podle Světové zdravotnické organizace ztrácí firmy ročně v přepočtu miliardy korun kvůli úzkostem a depresím, a tím i ztrátě produktivity. Když se firmy zaměří na školení, která pomohou zaměstnancům zvládat stres a osvojit si techniky time-managementu, výsledky pocítí i na svém vlastním fungování. Zaměřte se na školení podřízených v oblasti duševního zdraví a podpoříte nejen jejich výkonnost, ale v konečném důsledku i firemní kulturu a výsledky celé firmy.
Podporujte čas na hlubokou práci
Moderní doba, možnost práce na dálku a non-stop dostupnost technologií stírají hranici mezi prací a osobním životem. Práce se tak díky digitálním technologiím vkrádá i do osobního života a týmům často chybí jasně vymezený prostor na hlubokou práci bez vyrušování. A právě takovýto čas, vyhrazený pouze na hlubokou práci, byste měli pomoci svým podřízeným naplánovat. Můžete například určit, že mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne každý den se nesmí plánovat schůzky a ani nesmí pracovníci mezi sebou komunikovat – a to aby se mohli soustředit pouze na svou práci. Podobná jednoduchá opatření mohou vést k vyšší efektivitě a pomáhají předcházet vyčerpání. Možná je to právě ta změna, kterou zaměstnanci potřebují, aby mohli pracovat efektivněji a cítit se méně přehlcení.
Rozdělujte práci skutečně rovnoměrně
V týmech je rovnoměrné rozdělení práce často velkým oříškem. Někteří členové mají své úkoly hotové rychleji, jiní potřebují na stejnou činnost více času. Někteří jsou pečlivější a pomalejší, jiní jsou rychlejší, ale zato více chybují. Každý pracovník má navíc určitou odbornost. Proto je na vedoucích, aby pravidelně sledovali pracovní zatížení jednotlivých zaměstnanců a podle potřeby ho upravovali. Mnohé nástroje dnes poskytují přehled o pracovní vytíženosti a mohou pomoct nastavit týmovou dynamiku tak, aby se předešlo vyhoření i nedorozuměním.
-mm-