How to learn from failure in five steps: a technique both managers and subordinates can use

Jak se v pěti krocích poučit z neúspěchu: Technika, kterou využijí jak manažeři, tak i jejich podřízení

"The road to success is paved with partial failures." You can often read quotes like this in self-development texts and professional textbooks for managers, frequently accompanied by the remark that there is always a lesson to be learned from failure. But how actually to learn from failure in practice? Here is a five-point technique managers can use themselves, or pass on to subordinates to help them with their own analysis.

This text is based on an article on Addicted2Success.com.

Determine if the failure is not just your own perception

First and foremost, you need to make sure that, objectively, it really is a question of failure. It may just be your subjective perception: just because you may have subconsciously hoped for a better result does not mean what you did achieve is necessarily bad. It is just a feeling on your part? Or do you simply need to adjust your expectations or goals?

Find out exactly where the mistake happened

If it is indeed a failure or a loss, you now need to ascertain exactly where the mistake happened. Just because the outcome did not turn out the way it should have does not in itself give you enough insight into what actually happened. Find out exactly where the problem occurred and quantify and specify the problem as much as possible.

Go to the heart of the problem

In order to learn from failure, you must not just skim the surface, so to speak, when analysing the problem. For example, if it occurred because someone did not finish their task in time, that is not a sufficient explanation. Why did they fail to do it? Is the person overwhelmed with work? Is there ineffective communication within the team or does the person not have the knowledge to handle the task quickly and efficiently on their own? Or is there poor delegation of tasks within the team? In your analysis, you need to go to the heart of the problem.

Determine what to do differently next time to avoid the problem

Now that you have all the information described above, the actual moment of learning can occur. Be clear about what you will do differently next time to avoid the problem or eliminate the risk as much as possible. Depending on the severity of the problem, you need to make a good decision about how fundamental changes to the way you or your team work need to be made.

Find out what you have done well

The whole analysis must not be just about what was wrong. On every project, even the seemingly most botched one, you can find something you definitely did well. This "positive analysis" will help you excel the next time you tackle a similar project. That is why it should not be underestimated.


-mm-

 

    Jak se v pěti krocích poučit z neúspěchu: Technika, kterou využijí jak manažeři, tak i jejich podřízení

    „Cesta k úspěchu je lemovaná dílčími neúspěchy.“ Podobné citáty zaznívají v seberozvojových textech i odborných učebnicích pro manažery poměrně často. A to nejčastěji s poznámkou, že z neúspěchu je potřeba se vždy poučit. Jak se vlastně ale v praxi dá z prohry něco naučit? Ukážeme vám pětibodovou techniku, kterou můžete z pozice manažera jak použít sami, tak ji můžete předat i svým podřízeným.

    Tento text vychází z článku na webu Addicted2Success.com.

    Určete, jestli se nejedná jen o vaši představu

    V prvé řadě je nutné ujistit se, že se objektivně skutečně jedná o neúspěch. Nebo zda se vám to třeba jen subjektivně zdá. To, že jste třeba podvědomě doufali v lepší výsledek, ještě neznamená, že výsledek, kterého jste dosáhli je nutně špatný. Nejedná se jen o pocit na vaší straně? Není třeba jen potřeba upravit svá očekávání nebo cíle?

    Zjistěte, kde se vlastně přesně stala chyba

    Pokud se skutečně o neúspěch nebo prohru jedná, je nutné teď zjistit, kde přesně se stala chyba. To, že výsledek nedopadl tak, jak měl, vám ještě samo o sobě nedává dostatečný vhled do toho, co se vlastně stalo. Zjistěte, kde přesně problém nastal a tento problém co nejvíce konkretizujte a kvantifikujte.

    Jděte do jádra problému

    Abyste se mohli z neúspěchu poučit, nesmíte při analýze problému, který nastal, jenom takříkajíc klouzat po povrchu. Pokud třeba problém nastal, protože někdo něco nestihl, není to dostatečné vysvětlení. Proč to nestihl? Je dotyčný člověk zahlcený prací? Panuje v týmu neefektivní komunikace nebo nemá dotyčný dostatečné znalosti na to, aby úkol zvládl efektivně a rychle sám? Nebo se v týmu špatně delegují úkoly? Ve své analýze musíte jít až k samému jádru problému.

    Určete, co příště udělat jinak, aby k problému nedošlo

    Nyní, když máte všechny informace popsané výše, může dojít k samotnému momentu poučení. Jasně si řekněte, co příště uděláte jinak, aby k problému nedošlo nebo aby se riziko co nejvíce eliminovalo. Podle závažnosti problému je nutné se dobře rozhodnout, jak zásadní změny v systému vaší práce nebo práce vašeho týmu je potřeba udělat.

    Zjistěte, co jste naopak udělali dobře

    Celá analýza nesmí být jen o tom, co se neudělalo dobře. Na každém projektu, i tom zdánlivě nejvíce zpackaném, lze najít něco, co jste určitě udělali dobře. I tato „pozitivní analýza“ vám pomůže příště při řešení podobného projektu excelovat. Proto je nutné ji nepodceňovat.



    -mm-

    Zdroj: Addicted2Success - web věnovaný osobnímu rozvoji a úspěchu v podnikání i životě
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Addicted2Success