-bb-
Snaha o dokonalost bývá oslavována jako ctnost. Dokonalost je to, co nás vede k tomu, abychom neustále zlepšovali naše úsilí. I když to zní jako dobrá věc, může nám tato vlastnost v dlouhodobém horizontu spíše uškodit.
Zde jsou minimálně čtyři důvody, proč byste měli přestat snít o dokonalosti jako o vysněné metě.
Podle názoru perfekcionistů jsou věci zřídka dost dobré, a to je stresuje. Procházejí životem a neustále si dělají starosti s tím, aby všechno bylo dokonalé. Je to nezdravé myšlení, protože brání cítit uspokojení a naplnění z práce. Pokud nemáte vaši touhu po dokonalosti pod kontrolou, můžete snadno dojít k syndromu vyhoření.
Změna je jedinou konstantou. Pokud se ale soustředíte na to, abyste měli věci stále dokonalé, bude pro vás střet s každou změnou frustrující. Nesnažte se mít všechny plány perfektně připravené. Přijměte změnu, která může přijít, až přijde, budete s ní umět také pracovat.
Čím více pronásledujete dokonalost, tím více se bráníte riskování. Perfekcionismus je často řízen extrémním strachem ze selhání. Vytváří v myšlení bloky, které vám brání věci zkoušet. Vyhýbáte se novým příležitostem a různým výzvám, ačkoliv byste z nich mohli nakonec vytěžit.
Perfekcionismus je způsob myšlení, který vám brání v tom, abyste se ucházeli o novou práci nebo o lepší pozici. Udrží vás na stejném místě s téměř žádným prostorem pro růst nebo pokrok. Strach ze selhání se pak stává neočekávanou překážkou úspěchu. Jakmile se zbavíte potřeby dokonalosti, budete schopni riskovat a stát se otevřenějším novým zážitkům.
Touha po dokonalosti dusí také vaše tvůrčí impulsy. Pokud jste dosáhli nejlepšího způsobu, jak něco dělat, nebudete se již spoléhat na svou kreativitu nebo představivost při řešení problémů. Vaše práce bude dlouhodobě trpět nedostatkem inovací. Být kreativní vám naopak pomůže růst jako člověk a dá vám jedinečnou osobnost. Díky tomu život mnohem zábavnější a naplňující než snaha o dokonalost.
A ještě něco: s perfekcionisty bývá skutečně spolupráce náročná – ať už je perfekcionista klient, zákazník nebo kolega – bývá velmi obtížné s takovým člověkem vyjít. Dokonce řada obchodníků se klientů-perfekcionistů raději vzdává, protože by je spolupráce stála větší úsilí, než jaký by byl ve výsledku přínos. A vůbec zde přitom nezáleží na tom, jak je produkt kvalitní. Jde skutečně výhradně o lidský faktor, který může způsobit neúspěch.
-bb-