S menší či větší trémou před veřejným projevem nebo prezentací bojuje většina lidí. Snad jen kromě profesionálních řečníků, průvodců nebo třeba politiků. Byla by ale škoda, kdyby vás tréma ochromila natolik, že by vaši řeč narušila a znemožnila by vám předat svému publiku myšlenky, které mu předat chcete. Naštěstí ale existují zaručené rady, které vám pomohou se trémy před veřejným vystoupením zbavit.
Tyto tipy přinesl blog Briana Tracyho.
Nadšení pro určité téma spolehlivě pomáhá trému přebít. Pokud budete mluvit o věcech, které vás opravdu zajímají a pro které takříkajíc dýcháte, bude to na vašem projevu určitě znát. A vaše pozitivní energie odsune jakoukoliv nervozitu na druhou kolej. Vyberte si proto témata a body, které vás skutečně zajímají a pro které máte vášeň.
Nespoléhejte se na to, že nedostatečnou přípravu zachráníte improvizací u řečnického pultu. Před publikem, které vás bedlivě poslouchá, se totiž improvizuje většině lidí poměrně těžko. Proto je dobré umět prezentaci nazpaměť, i když ne nutně slovo od slova – ponechejte si nějaký malý prostor na to, abyste mluvili svými vlastními a spontánními slovy, nikoliv naučenými.
Jedná se o trochu nepříjemnou, ale velmi účinnou taktiku. Až budete svoji prezentaci jakž takž umět, několikrát si ji řekněte před kamerou nebo mobilem a sami si pak video analyzujte. Kde děláte chyby? Jak vypadají vaše gesta? Překračujete pořád z jedné nohy na druhou? Nebo naopak stojíte nepřirozeně nehnutě? Snažte se s každým dalším pokusem eliminovat chyby, které ve videu uvidíte.
Pokud budete nevyspalí a neodpočatí, vaši nervozitu to jenom zhorší. Pokuste se co možná nejlépe předchozí noc vyspat. Relaxujte nebo sportujte večer předem, ať na prezentaci poslední večer moc nemyslíte. A dodržujte postupy, o kterých víte, že vám pomáhají vás uklidnit a že vás vždy naladí na pozitivní notu.
I navzdory všem výše uvedeným radám je nepravděpodobné, že až budete přicházet k řečnickému pultu nebo budete brát do ruky mikrofon, že nebudete cítit ani náznak nervozity. Určitou míru trémy cítit asi budete. Důležité je si uvědomit, že je to zcela normální. A že i publikum nebude nijak pohoršeno, když na vás trochu trémy uvidí. Sami si moc dobře uvědomují, že by na vašem místě cítili nervozitu také, a možná ještě větší! Smiřte se tedy s tím, že na vás bude tréma zkrátka vidět, a nijak se tím přehnaně netrapte.
-mm-