-mm-
Čím to, že některé prezentace si zapamatujeme do konce života, zatímco jiné prozíváme a těšíme se, až skončí? Nejedná se o žádnou velkou vědu. A pokud aktuálně připravujete svoji vlastní prezentaci nebo veřejný proslov, máme pro vás sedm základních pravidel, které stačí dodržovat, abyste zaručeně sklidili úspěch.
Tyto tipy přinesl server PresentationMagazine.com.
Nesnažte se vysvětlovat složité, komplexní myšlenky. Celá prezentace musí být koncipována, jako byste něco vysvětlovali dětem. Jinak bude příliš složitá. Opravdu.
Grafiky, grafy, obrázky nebo statistiky mohou dobře posloužit předání vaší hlavní myšlenky. Ovšem za předpokladu, že jich není mnoho, že neobsahují moc informací a že jsou použité ve vhodnou dobu.
Jakýkoliv text, citace, motta nebo čísla, které budete při prezentaci ukazovat, musejí být čitelné. To znamená v dostatečném kontrastu s pozadím a dostatečně velké.
Začátek a konec vaší prezentaci musí být těmi nesilnějšími body. Na začátku uveďte nějakou nečekanou, šokující zprávu, nebo začněte nějakou odlehčenou historkou. Konec naopak slouží k ujištění, že posluchači si odnesou z vaší prezentace hlavní myšlenku, kterou jste jim chtěli předat.
Všechny hlavní myšlenky, které chcete předat (a kterých by nemělo být moc), musí být jasně popsané a zcela jasně a důrazně řečené. Nesnažte se je jenom naznačovat ani nenechávejte posluchače nic dedukovat.
Humor, nadsázka, nadhled. To vše vám může pomoci upoutat pozornost publika a poukázat atraktivním způsobem na některé důležité body vaší prezentace.
Pokud si prezentaci nenazkoušíte předem, bude to poznat. Věnujte dostatečný čas tréninku, abyste co nejvíce eliminovali nejistotu a stres z toho, že prezentaci pokazíte.
-mm-