When giving a presentation or public speech, it is not always easy to engage the audience. Here are five tips that will help even the most nervous individuals to become engaging speakers. Moreover, they may also prove useful in daily communication with colleagues and subordinates at the workplace.
Dress well
As The Balance states, dressing well not only makes a good impression on an audience but also positively affects your self-esteem and thus your whole performance. Try to stand out with your attire, but without being too extravagant. The old saying "Clothes make the man" also applies to public appearances.
Tell stories
Illustration through stories is an ideal package for any presentation: it serves as a clear example, engages the emotions and imagination of the listeners, and at the same time entertains. Use a story that preferably involves you personally, but which the audience can relate to easily and quickly understand its point.
Do not confine yourself to the stage
You should make a naturally casual impression. One way to achieve this is not to be limited by traditional restrictions of the given situation and instead disrupt the standard division of roles in public speaking. You might, for example, leave the stage, go among the audience, interact with the listeners or bring along some object to illustrate your point.
Compliment the audience
People will listen to your presentation more and pay better attention if you say something nice about them. Everyone likes to feel special, and if you can come up with a suitable compliment that addresses some specific of the group you are talking to, you will definitely earn extra brownie points.
Humour
Tell a few jokes to reduce the tension. Your humour should not attract too much attention and always be casually integrated into the topic of your presentation. Try to avoid jokes just for the sake of it. Humour is an effective means of breaking any tension in the room and drawing the audience closer to the speaker.
-mm-
5 tipů, jak se stát poutavým řečníkem
Dobře zapůsobit na své obecenstvo při veřejném projevu nebo prezentaci nemusí být vždy lehké. Zde je pět tipů, které pomohou i těm méně sebejistým trémistům stát se úspěšným a působivým řečníkem. Navíc – tyto tipy vám mohou pomoct i při každodenní komunikaci s podřízenými a kolegy na pracovišti.
Dobře se oblékněte
Jak uvádí The Balance, být dobře oblečen působí dobře nejen na publikum, ale i na vaše sebevědomí a tím na váš celkový projev. Zkuste se od ostatních odlišit svým oblečením, ale nebuďte příliš extravagantní. U veřejných projevů, stejně jako všude jinde platí, že šaty dělají člověka.
Vyprávějte příběhy
Ilustrace pomocí příběhů jsou ideálním „balíčkem“ při každé prezentaci – fungují jako názorný příklad, působí na emoce a imaginaci posluchačů a jsou pro publikum zábavné. Použijte příběh, který se nejlépe přímo týká vás, ale se kterým se posluchači mohou ztotožnit a rychle pochopit jeho význam.
Nenechte se omezovat pódiem
Měli byste působit přirozeně a nenuceně – jedním ze způsobů je nenechat se limitovat tradičními omezeními, které z veřejné prezentace plynou, a narušit tradiční formu rozdělení rolí při veřejném projevu. Můžete například opustit pódium, jít mezi posluchače, interaktivně zapojit publikum nebo přinést nějaký předmět k ilustraci.
Složte kompliment publiku
Lidé budou pozorněji naslouchat vaší prezentaci a více vnímat, co říkáte, pokud složíte publiku kompliment. Každý se rád cítí výjimečně, a pokud dovedete vymyslet vhodný kompliment, který přesně vystihuje nějaké specifikum skupiny, ke které mluvíte, získáte u posluchačů plusové body navíc.
Humor
Řekněte několik vtipů na odlehčení. Humor by neměl strhávat příliš pozornosti a vždy by měl být náležitě zakomponován do tématu vašeho projevu. Snažte se omezit „vtipy mimo“. Humor účinně snižuje napětí v místnosti a přibližuje publikum k řečníkovi.
-mm-