Imposter syndrome affects many managers and professionals in high-profile or responsible positions. It is a psychological pattern in which people doubt their own competence and whether they are properly qualified for their role, and subconsciously fear their colleagues' eventually "exposing" them as frauds who attained their position by mistake. How to overcome this unpleasant, counterproductive, and often objectively inaccurate mindset? Here are five key strategies to help you tackle imposter syndrome effectively.
These tips were published by Entrepreneur.com.
Acknowledge you are experiencing imposter syndrome
The first step is recognising that the feelings you are experiencing are common. By understanding and defining your own imposter syndrome, you can start addressing it more effectively and taking concrete steps towards overcoming it.
Stop comparing yourself to others
Constantly comparing yourself to others can lead to self-doubt and feelings of inadequacy. People around us often present themselves as more successful than they really are, which can create a distorted perception. Instead of measuring yourself against others, focus on your own progress and personal growth.
Write down your objective achievements
Make a list of your accomplishments: degrees you have earned, skills you have developed, challenges you have overcome, and the praise you have received from colleagues, supervisors, or subordinates. Writing down your successes will give you a clearer perspective on your own competence and achievements.
Accept mistakes as a necessary part of the road to success
Everyone makes mistakes and people who never make mistakes are not growing. Let go of perfectionism and start regarding errors and setbacks as learning opportunities rather than failures. Mistakes are essential stepping stones on the path to success.
Be proud of your progress
Avoid being overly critical of yourself. When you achieve something or take a step forward in your career, recognise your progress and celebrate your wins, including the small ones. Take care of yourself and allow yourself to feel a healthy sense of pride in your accomplishments.
-mm-
Pět tipů, jak konečně překonat syndrom podvodníka
Syndrom podvodníka trápí nejednoho manažera i pracovníka na exponované nebo zodpovědné pozici. Jedná se o situaci, kdy o sobě dotyčný pochybuje, není si jistý, jestli je na výkon dané funkce dostatečně erudovaný nebo schopný, a podvědomě se obává, že jej jeho pracovní okolí dříve či později „odhalí“ jako podvodníka, který se na svou pozici dostal omylem. Jak tento nepříjemný, kontraproduktivní a často objektivně chybný postoj překonat? Zde je pět tipů.
Tyto tipy přinesl web Entrepreneur.com.
Uvědomte si, že syndromem podvodníka trpíte
Prvním krokem je uvědomit si, že pocity, které prožíváte, jsou běžné. Tím, že svůj postoj pochopíte a definujete si sami pro sebe, že syndromem podvodníka trpíte, můžete teprve problém začít efektivně řešit.
Přestaňte se porovnávat s ostatními
Když se budete porovnávat s ostatními, může to vést akorát k pochybnostem a pocitům nedostatečnosti. Lidé kolem nás se totiž často prezentují jako mnohem úspěšnější, než ve skutečnosti jsou, a vaše představa o nich tedy může být zkreslená. Porovnávejte se tedy jenom sami se sebou.
Sepište si své dosavadní objektivní úspěchy
Napište si na papír, čeho všeho jste doposud úspěšně dosáhli. Jaké školy jste vystudovali, jakým dovednostem jste se naučili, čím jste sami sebe překvapili nebo jakou jste dostali pochvalu od vašich kolegů, nadřízených nebo podřízených? Tím, že si své úspěchy sepíšete, získáte nad svými dovednostmi a úspěchy větší nadhled.
Přijměte chyby a přehmaty jako nutnou cestu k úspěchu
Každý chybuje. A kdo nechybuje, ten se nikam neposouvá. Přestaňte tedy být perfekcionisty a vnímejte chyby a přehmaty, včetně těch vlastních, jako příležitost a jako nutné překážky na cestě k úspěchu.
Buďte na sebe hrdí za své posuny
Nebuďte na sebe příliš přísní. Když se vám něco povede a někam se posunete, sami sebe se v duchu pochvalte. Pečujte o sebe a buďte na sebe (zdravě) pyšní.
-mm-