While workaholism may be glorified in some companies and social groups, the truth of the matter is that it is rather a problem that threatens your health, relationships and long-term job performance. In addition, a manager with a tendency towards workaholism has a negative impact on the work of subordinates and often places unhealthily ambitious demands on the team. Here are five tips on how to kick this harmful habit and find a balance between your personal and professional life.
These tips were published by Forbes.
Set clear boundaries
Learn to say no to extra tasks outside work hours. Clearly define time for work and time for rest.
Create space to relax
Regularly plan activities you enjoy and which help you recharge your batteries. Whether it is sports, hobbies or time with family, such moments are essential to your mental wellbeing and ability to perform at your best at work.
Delegate tasks
Unfortunately, many managers put too much on their own shoulders. So learn to delegate more to subordinates or colleagues. Don't try to do everything yourself: teamwork boosts productivity and relieves overload.
Monitor your habits
Keep a log of how much time you spend on work and each task. Tracking time on an ongoing basis can help you realise where you are overstepping your limits and how you could structure your time more effectively.
Remember: performance is not defined by the hours you spend working
The quality of your work is not directly proportional to the time you spend in the office. Focus on results, not the amount of time you spend working. Apply the same approach to your subordinates.
-mm-
Prací až k vyhoření: 5 tipů, jak přestat být workoholikem
I přestože může být workoholismus může být v některých firmách a společenských skupinách glorifikován, pravdou ve skutečnosti je, že workoholismus je spíše problémem, který ohrožuje vaše zdraví, vztahy a dlouhodobý pracovní výkon. Manažer se sklony k workoholismu má navíc negativní vliv na práci svých podřízených a často má na svůj tým až nezdravě ambiciózní požadavky. Zde je pět tipů, jak se zbavit tohoto škodlivého návyku a najít rovnováhu mezi svým osobním a pracovním životem.
Tyto tipy přinesl Forbes.
Stanovte si jasné hranice
Naučte se říkat "ne" dalším úkolům mimo pracovní dobu. Jasně vymezte čas na práci a čas na odpočinek.
Vytvořte si prostor na relaxaci
Pravidelně plánujte aktivity, které vás baví a pomáhají vám dobít baterky. Ať už jde o sport, koníčky nebo čas s rodinou – právě toto jsou chvíle, které jsou nezbytné pro vaši duševní pohodu i schopnost podávat maximální výkon v práci.
Delegujte úkoly
Bohužel, mnoho manažerů si toho na svá bedra nakládá až přespříliš. Naučte se proto více svěřovat práci vašim podřízeným nebo kolegům. Nesnažte se vše zvládnout sami – týmová práce posiluje produktivitu a ulevuje od přetížení.
Monitorujte své návyky
Zaznamenávejte si, kolik času věnujete práci a jednotlivým úkolům. Průběžné sledování času vám může pomoci uvědomit si, kde překračujete své limity a jak byste si mohli svůj pracovní čas strukturovat efektivněji.
Uvědomte si, že váš výkon není definován hodinami
Kvalita vaší práce není přímo úměrná času strávenému v kanceláři. Soustřeďte se na výsledky, nikoli na množství času, který práci věnujete. Ten samý přístup aplikujte i na své podřízené.
-mm-