Členové týmu mají často velmi různorodé osobností rysy. Někteří potřebují sebevědomí dodat, ale někteří jej naopak mají až přespříliš. I egoističtí a příliš sebevědomí pracovníci mohou být nepostradatelní a jejich manažer se s nimi musí zkrátka nějak vypořádat. A v dnešním článku si ukážeme jak.
Jak uvádí INSEAD Knowledge, podřízení trpící zbytnělým egem by neměli dostávat žádná větší privilegia než ostatní. Nastavte proto jasné mantinely a jasná pravidla, která musí dodržovat všichni bez rozdílu – a to včetně přehnaně sebevědomých pracovníků.
Nebojte se na individuální schůzce téma přílišného sebevědomí daného podřízeného otevřít. Uznejte, že daný podřízený vykazuje určité nesporné kvality, ale ve věcech, ve kterých jde takříkajíc za hranu, mu připomeňte, že vy jste vedoucí, že jiní kolegové mají třeba s danou agendou větší zkušenosti a že by daný pracovník měl prokazovat určitou pokoru.
Egoističtí podřízení mohou mít tendenci povyšovat se nad ostatní a hrát politické, diplomatické a psychologické hry se svými kolegy i nadřízenými. Nenechte se do těchto her zatáhnout a nenechte přehnaně sebevědomého pracovníka, aby do těchto her zatahoval ostatní členy týmu.
Do určité míry se přehnaně ambiciózního a sebevědomého podřízeného můžete „zbavit“ tím, že mu dáte určité pravomoci, které uspokojí jeho potřebu být důležitý, ale které reálně nemají žádný větší dopad a neumožňují dotyčnému rozhodovat o věcech, o kterých by rozhodovat neměl.
Jestliže se situace nezlepšuje a daný egoista ve vašem týmu stále víří vody a dělá rozruch, neberte situaci na lehkou váhu. Neváhejte problém řešit třeba i s personálním oddělením, s vedením firmy nebo s právním oddělením, pokud by chování dotyčného překročilo únosné meze.
-mm-