Obsolete tips for managers you should definitely not follow

Zastaralé manažerské poučky, kterými byste se rozhodně řídit neměli

Along with current, still valid management tips, there are also some that have not stood the test of time and should have been abandoned long ago. Yet some people still occasionally preach such obsolete ideas. What are these outdated tips and why should you definitely not follow them?

This list of obsolete management tips was published by Management-Issues.com.

A manager must never show weakness or ignorance

Many management matadors would perhaps rather die than show any weakness or lack of knowledge to subordinates. This is the reason so many old-school managers have trouble admitting they have made a mistake. It is also why so many of them have problems delegating sufficient authority to subordinates. The reality is that even managers do not know everything. Of course, subordinates are well aware of this. So it is much more constructive and transparent if the manager simply admits to a mistake or not knowing something, then works with the team to find a solution to the problem.

The manager must stick to one management style and apply it to everyone

In the past, few managers considered the individual needs of their subordinates. But today personalisation plays an important role in people management as well. Each subordinate requires a different style in both communication and management. A manager needs to be flexible enough to lead their subordinates in an individual way.

For maximum team productivity, every step of every employee must be followed

This myth leads to micromanagement and consequently to unhappy workers, reduced productivity and a toxic work environment. Instead, to achieve maximum team productivity, subordinates need to be given freedom and progressively increasing authority.

Results and numbers are important, not well-being and other pseudo-psychological fabrications

With this approach, a manager can achieve exceptional success by forcing their subordinates to perform at their peak, but it will always be a short-term success. However, if your goal is sustainable success and a sustainable way of leading your team (which should always be your goal), you need to stop seeing things like well-being and employee mental health as fictions and instead start actively addressing them in order to create a healthy and inspiring work environment.


-mm-

    Zastaralé manažerské poučky, kterými byste se rozhodně řídit neměli

    Kromě aktuálních, stále platných pouček z oblasti vedení lidí existují ještě i rady, které zkouškou času neprošly a kterými by se nikdo dávno řídit neměl. Přesto se občas najdou jedinci, kteří tyto překonané myšlenky stále hlásají. O jaké poučky se jedná a proč byste se jimi rozhodně neměli řídit?

    Tento seznam překonaných manažerských pouček uveřejnil server Management-Issues.com.

    Manažer nikdy nesmí dát najevo slabost nebo neznalost

    Řada manažerských matadorů by snad raději zemřela, než aby před podřízenými ukázala neznalost nebo slabost. Proto má tolik vedoucích ze staré školy problém přiznat, že udělali chybu. A proto má tolik z nich problém předat podřízeným dostatečné pravomoci. Skutečnost je taková, že ani manažer není neomylný. A světe div se – jeho podřízení to vědí. Mnohem konstruktivnější a transparentnější tedy je, když manažer jednoduše přizná, že udělal chybu nebo že něco neví, a společně s týmem najde řešení vzniklého problému.

    Manažer se musí držet jednoho manažerského stylu a aplikovat jej na všechny podřízené

    V minulosti se málokterý manažer ohlížel na individuální potřeby svých podřízených. Dnes však personalizace hraje důležitou roli i při vedení lidí. Každý podřízený vyžaduje jiný styl komunikace i jiný styl řízení. A manažer musí umět být dostatečně flexibilní na to, aby své podřízené vedl individuálním způsobem.

    Pro dosažení maximální produktivity týmu je třeba hlídat vše, co jeho členové dělají

    Tento mýtus vede tak akorát k mikro-managementu a ve výsledku i k nešťastným pracovníkům, snížené produktivitě a toxickému pracovnímu prostředí. K dosažení maximální produktivity týmu je naopak potřeba dát podřízeným volnost a postupně se zvyšující pravomoci.

    Důležité jsou výsledky a čísla, nikoliv well-being a jiné pseudo-psychologické výmysly

    S tímto přístupem může sice manažer výjimečně dosáhnout úspěch tím, že své podřízené násilně „vybičuje“ k maximálnímu výkonu, ale vždy se bude jednat o úspěch krátkodobý. Pokud je však vaším cílem udržitelný úspěch a udržitelný způsob vedení svého týmu (což by váš cíl měl být v každém případě), je nutné přestat věci jako well-being a duševní zdraví pracovníků vnímat jako výmysly a naopak se jim začít aktivně věnovat a vytvářet tak zdravé a inspirativní pracovní prostředí.

     

    Zdroj: Management Issues - britský portál s novinkami, analýzami a názory z oblasti managementu
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Issues
    Štítky: Leadership