Our brain perceives ambiguity as a threat and tries to protect us by reducing our ability to focus on anything other than creating security. But sometimes it can be more effective to try to switch this program in the brain and simply learn to live with uncertainty.
Accept it
We are living in a difficult time when being defiant only prolongs our "suffering". Accepting things as they are allows you to see reality at the present moment; it frees you and allows you to move on instead of being paralysed. Practise acceptance. If, say, you currently have a disagreement with a partner or colleague, allow yourself to accept your own feelings instead of criticism and blame, and let the relationship flow as it is. This is not resignation. Accepting a situation does not mean it will never improve. You only accept what is actually happening at the moment.
Invest in yourself
You yourself are the most valuable resource that can contribute to greater stability in the world. If this resource is depleted, your most valuable asset is gone. Do not delay taking care of yourself and the relationships that bring you satisfaction and meaning. Taking care of yourself is above all not selfish: you focus on personal growth and health so you can continue being a useful resource for yourself and your surroundings.
Calm down
When you feel insecure, your brain tries to save you by activating dopamine. You are trying to find quick solace in small "rewards" that will bring you happiness and satisfaction. However, not all ways of calming one's thoughts are healthy. If you eat a whole block of chocolate or impulsively buy something, you will achieve only short-term relief. Instead, take the time to create a list of healthy ways to help you really calm down. You might, for example, go on a trip, make something, call friends or watch a good film. These are small things, but they will help you regain your equilibrium in a healthy way.
Don't trust your own judgments
In uncertain times, it is especially important not to believe all the thoughts that run through your mind. These are often catastrophic scenarios. If you succumb to such thoughts, you will tend to react emotionally, as if they were already happening in real life. You mourn things you haven't actually lost, you respond to events that haven't really happened. You will only feel more threatened. Instead, work on positive ideas and scenarios.
Pay attention
The opposite of uncertainty is not certainty but the present. Don't focus on an uncertain future; notice how you feel here and now, what your emotions are. Leave aside, at least for a while, a media world full of negative news and reflect on the present without distorting influences. Taking care of what is happening inside ourselves at a given moment prevents the external reality from determining our inner truth.
-bb-
5 způsobů, jak se vyrovnat s nejistotou
Náš mozek vnímá nejednoznačnost jako hrozbu. Snaží se nás chránit tím, že snižuje naši schopnost soustředit se na cokoli jiného než na vytváření jistoty. Někdy ale může být efektivnější zkusit tento program v mozku přepnout a naučit se s nejistotou zkrátka žít.
Přijměte to
Žijeme v náročné době, kdy vzdor jen prodlužuje naše „utrpení“. Přijetí stavu, jaký je, umožňuje vidět realitu v přítomném okamžiku, osvobozuje, umožňuje vám se posunout kupředu, místo abyste zůstali paralyzovaní. Procvičujte přijetí. Pokud například nyní máte neshody s partnerem či kolegou, dovolte si namísto kritiky a obviňování přijmout vlastní pocity a nechte vztah plynout tak, jak je. Nejde o rezignaci. Přijetí situace neznamená, že se nikdy nezlepší. Přijímáte pouze to, co se v tuto chvíli skutečně děje.
Investujte do sebe
Vy sami jste tím nejcennějším zdrojem, který může přispět k větší stabilitě tohoto světa. Pokud je zdroj vyčerpán, vaše nejcennější aktivum je pryč. Neodkládejte péči o sebe a své vztahy, které vám přinášejí uspokojení a smysl. Péče o sebe v první řadě není sobecká. Vy se soustředíte na osobní růst a zdraví, abyste mohli zůstat i nadále užitečným zdrojem pro sebe i své okolí.
Uklidněte se
Když se cítíte nejistí, mozek se vás snaží zachránit aktivací dopaminu. Snažíte se hledat rychlou útěchu v drobných „odměnách“, které vám přinesou štěstí a uspokojení. Ne všechny způsoby uklidňování myšlenek jsou však zdravé. Pokud sníte celou čokoládu nebo si impulzivně koupíte nějakou věc, docílíte jen krátkodobé úlevy. Namísto toho si udělejte čas a vytvořte si seznam zdravých způsobů, které vám pomáhají se skutečně uklidnit. Můžete například vyrazit na výlet, něco vyrobit, zavolat přátelům nebo se podívat na pěkný film. Jsou to maličkosti, ale pomohou vám získat zpět rovnováhu zdravou cestou.
Nevěřte svým úsudkům
V nejistých dobách je obzvláště důležité nevěřit všem myšlenkám, které se vám honí v hlavě. Často to bývají katastrofické scénáře. Pokud těmto myšlenkám podlehnete, budete mít tendenci reagovat emocionálně, jako by se již odehrávaly v reálném životě. Truchlíte pro věci, které jste ve skutečnosti neztratili, reagujete na události, které se ve skutečnosti nestaly. Jen se budete více cítit ohroženi. Namísto toho pracujte na pozitivních představách a scénářích.
Věnujte pozornost
Opakem nejistoty není jistota ale přítomnost. Nezaměřujte se na nejistou budoucnost, všímejte si, jak se cítíte nyní, jaké jsou vaše emoce. Opusťte aspoň na chvíli mediální svět plný negativních zpráv a rozjímejte o současnosti bez zkreslujících vlivů. Péče o to, co se v nás v daném okamžiku děje, brání vnější realitě v určení naší vnitřní pravdy.
-bb-