Five tips on how to improve your concentration skills

5 tipů, jak zlepšit svoji schopnost koncentrace

The modern age is specific among other things in the high level of procrastination and distractions it provides. We are permanently surrounded by a number of information channels, screens, sounds and people. All these things serve as distractions to our concentration and make us unable to focus fully, be it on work or any other activity we are doing at any given moment. Here are five tips on how to improve your memory and ability to concentrate in the long run.

Forget about multi-tasking

According to TED.com, many employees nowadays, especially younger ones, brag about their ability to multitask; in reality, however, this is only a myth. The truth is that multitasking usually means chaotically jumping from one thing to another. Avoid multitasking and do not try to learn it. Instead, learn to focus fully on one task at any given moment.

Incorporate mindfulness features into your daily routine

Mindfulness, flow, deep work ... All these terms are linked to one another and widely used in popular science sources. No matter which exact direction you choose, you should incorporate certain features of mindfulness into your everyday routine. Learn to focus on only one thing at a time, meditate, and practise deep, concentrated work.

Stick to your plan for the given day

You should have a specific plan prepared for every day, one that has time blocks allocated to individual tasks, as well as some time devoted to relaxation. Define your priorities, strictly adhere to your plan and do not be distracted by unexpected tasks appearing during the day.

Engage in some creative activity

Many people go for years just being passively impacted by the world around them. In order to keep a sharp mind and relearn to focus deeply on what you are doing, you must teach your brain to start again thinking for itself and come up with original solutions. In this sense, you should regularly engage in some creative activity, such as writing, composing music, painting and so on.

When talking to someone, be present

One of the times people often stop focusing is when communicating with others. Do not just be a passive listener and learn to be present in the given moment when you are talking with someone.

 

-mm-

    5 tipů, jak zlepšit svoji schopnost koncentrace

    Moderní doba je specifická mimo jiné vysokou mírou prokrastinace a tříštěním pozornosti pracovníků. Jsme neustále obklopeni celou řadou informačních kanálů, obrazovkami, zvuky a lidmi. Všechny tyto věci nepříjemně rozptylují naši pozornost a znemožňují nám se v daném okamžiku plně soustředit, ať už na práci nebo na jakoukoliv jinou činnost, kterou v danou chvíli provozujeme. Zde je pět tipů, jak dlouhodobě zlepšit svoji paměť a schopnost koncentrace.

    Zapomeňte na multitasking

    Podle TED.com se sice schopností pracovat na více věcech najednou chlubí celá řada pracovníků, hlavně mladších ročníků, ale ve skutečnosti se jedná o mýtus. Za „multitaskingem“ se totiž skrývá akorát chaotické skákání od jedné věci k druhé. Neprovozujte multitasking, nesnažte se ho naučit a raději se učte naplno se věnovat v daném čase právě jedné činnosti.

    Zakomponujte do vaší denní rutiny prvky mindfulness

    Mindfulness, flow, hluboká práce... To vše jsou termíny, které spolu souvisejí a které jsou v populárně-naučných materiálech hojně skloňovány. Ať už si vyberete jakýkoliv směr, měli byste určité prvky mindfulness zakomponovat do vaší každodenní rutiny. Učte se soustředit se na jednu věc v daný okamžik, meditujte a praktikujte hlubokou, soustředěnou práci.

    Držte se svého plánu pro daný den

    Na každý den byste měli mít připravený pevně daný plán, ve kterém máte na jednotlivé úkoly definovaný čas a ve kterém máte naplánovaný i určitý odpočinek. Určete si priority, pevně se svého plánu držte a nenechte se rozhodit tím, že přijdou během dne určité nečekané úkoly.

    Provozujte nějakou kreativní činnost

    Celá řada lidí na sebe celé roky nechá pouze pasivně působit své okolí. Abyste udrželi svoji mysl bystrou a abyste se znovu naučili se hluboce soustředit na to, co děláte, musíte váš mozek znovu naučit myslet sám za sebe a přicházet s neotřelými řešeními. V tomto ohledu je tedy dobré věnovat se pravidelně určité kreativní činnosti, například psaní, skládání hudby, malování a podobně.

    Když s někým komunikujete, buďte přítomní v daném okamžiku

    Jedním z okamžiků, kdy se lidé přestávají soustředit na danou chvíli, je často komunikace s ostatními. Nebuďte jenom pasivním naslouchačem a naučte se být přítomni v daném okamžiku, když s někým komunikujete.

     

    -mm-

     

    Zdroj: TED.com - nezisková organizace zaměřená na podporu „myšlenek hodných šíření“.
    Zobrazit přehled článků ze zdroje TED.com