- Maintaining a accommodative monetary policy until the risks of deflation are finally resolved.
- Maintaining a neutral fiscal policy until the onset of the economic recovery.
- Ensuring fiscal sustainability by raising the retirement age and diversification of sources of income for pensioners.
- Finding consensus on important reform initiatives and introduction of an independent fiscal council with broad powers.
2. Strengthening competition
- Improving the integrity management of state-owned enterprises. Privatization of the remaining state-owned enterprises and related activities.
- Uncovering cartels and especially so-called "bid-rigging" - prohibited agreements on cooperation between applicants for public contracts.
- Ensuring the independence of regulators, improving coordination between the competition authority and regulatory authorities and a common approach on the correct definition of a dominant market position.
3. Improving skills and the transition from school to work
- Supporting employers in training unskilled workers through tax credits or targeted reductions in social security contributions. Introduction of a minimum wage for youth in conjunction with training.
- Increasing the involvement of private employers in vocational education.
- Ensuring the quality of tertiary education e.g., by the introduction of tuition fees.
- Strengthening women's participation in the labor market via sufficient and available childcare facilities. based on reducing the duration of parental leave and replacing a part of the parental allowance with childcare vouchers.
A more detailed summary of the OECD report entitled Economic Survey of Czech Republic in 2014 and the individual recommendations can be found at http://www.oecd.org/eco/surveys/economic-survey-czech-republic.htm
-Kk-
Česká ekonomika poroste. Vyplývá to z nejnovější zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s doporučeními pro Českou republiku. Zatímco v roce 2013 klesl hrubý domácí produkt České republiky o 0,9 %, letos poroste o 1,1 % a v roce 2015 dokonce o 2,3 %. Bude to však vyžadovat určité kroky ve třech specifických oblastech, které jsou pro posílení tuzemské ekonomiky klíčové. Které to jsou?
1. Podpora oživení a potenciálního růstu ekonomiky
- Udržení akomodační měnové politiky dokud definitivně neustoupí rizika deflace.
- Zachování neutrální fiskální politiky do nástupu oživení ekonomiky.
- Zajištění fiskální udržitelnosti prostřednictvím zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu a diverzifikace zdrojů příjmů pro důchodce.
- Hledání shody na důležitých reformních iniciativách a zavedení nezávislé fiskální rady s širokými kompetencemi.
2. Posilování konkurence
- Zlepšení manažerské integrity státem vlastněných podniků. Privatizace zbývajících státních podniků a souvisejících činností.
- Odhalování kartleů a zejména pak tzv. „bid-riggingu“ - zakázaných dohod o ovlivňování nabídek mezi uchazeči o veřejné zakázky.
- Zajistěte nezávislosti všech regulátorů, zlepšení koordinace mezi orgánem pro hospodářskou soutěž a regulačními orgány a společného přístupu k tomu, co představuje správnou definici dominantního postavení na trhu.
3. Zlepšování dovedností a přechodu ze škol do zaměstnání
- Podpora zaměstnavatelů ve vzdělávání nekvalifikovaných pracovníků prostřednictvím daňových úlev nebo cíleného snižování příspěvků na sociální zabezpečení. Zavedení minimální pracovní mzdy pro mladé lidi ve spojení s odbornou přípravou.
- Zvyšování zapojení soukromých zaměstnavatelů do odborného vzdělávání.
- Zajištění kvality terciálního vzdělávání mimo jiné zavedením poplatků za studium.
- Posílení zapojení žen do trhu práce prostřednictvím dostatečných a dostupných zařízení pro péči o děti. V závislosti na tom také snížení délky trvání rodičovské dovolené a nahrazení části rodičovského příspěvku poukázkami na péči o děti (tzv. childcare vouchers.).
Podrobnější shrnutí výsledků zprávy OECD Economic Survey of Czech Republic 2014 a jednotlivých doporučení najdete na adrese http://www.oecd.org/eco/surveys/economic-survey-czech-republic.htm
-kk-